dibini gördüm yaşamın, küçük çakıl taşlarından ibaretmiş...

Köşe Yazarlarımızdan Leyla Engin İle Söyleşi

Kısa bir süre önce Bülten 13 ailesine katılan Yazar Leyla Engin’in Kadın ve Dize adlı kitabı çok yakında kitap bayilerin de. Roza Yayınevi’nde hazırlanan kitabın genel yayın yönetmenliğini Yılmaz Deniz, editörlüğünü Mahir Kahraman yapıyor. Kitap 112 sayfadan oluşmaktadır.   Leyla Engin, şiir yazmanın aklına gelmediğini, yüreğine indiğini, yüreğindekileri ise beynine, beynindekileri de yüreğini beslediğini söylüyor. İlk şiirini ve kendisinde ki bu yeteneği çok sevdiği ablasının evlendiği gün keşfettiğini söylüyor Leyla Engin.   “Kadın ve Dize kitabım uzun süredir üzerinde çalıştığım bir şiir kitabıdır. Kadının her türlü sevinç, kaygı, isyan, yalnızlık gibi olgularının ince ince işlendiği bir kitaptır. Kitap başta annem olmak üzere tüm dünya kadınlarına hitaf edilmiştir. Birçok kadının kendi ruh dünyasını ve düşüncelerini bu kitapta bulacağına inanıyorum. Neden böyle bir ihtiyaç diye sorarsanız, bilmiyorum derim… Ya da kadın oluşumdan dizeyi bir karşı cins olarak karşıma alıp kendiliğimden döküldüm derim…”    

 

Leyla Engin’i daha yakından tanımak ve yeni kitabı hakkında bazı bilgiler almak için kendisiyle söyleşi yaptık. Leyla Engin ile yaptığımız söyleşi:

 

Şiir yazmak nerden aklınıza geldi?  

 

Şiir yazmak aklıma gelmedi… Yüreğime indi… Yüreğimdekiler beynimi, beynimdekiler yüreğimi besledi…  

 

Kendinizde ki bu yeteneği ne zaman keşfettiniz?  

 

Kendimdeki ilk yeteneği çok hüzünlendiğim bir zamanda keşfettim. Çok sevdiğim ablam evlenip evden ayrıldığı vakit çok üzülmüş ve ardından yazmıştım… Yazdığım şiiri hatırlamıyorum çünkü ilkokul dördüncü sınıftaydım.  

 

Ardından neler hissettiniz?  

 

Ardından, yazdıklarıma şaşmıştım… Şiirin ne olduğunu nasıl yazıldığını dahi bilmezken duygularımın estetik bir şekilde, kalemle dışa yansıması beni hem üzdü hem sevindirdi… Üzdü çünkü anladım ki, ben büyük duyguları sevinç ya da acıları, içimde saklayamıyorum… Sevindim çünkü dışa taşan duygu şiirdi, bu bir ilkti ve devamı gelecekti…

 

Yazmış olduğunuz şiirleri ne zaman kitaplaştırmayı düşündünüz?  

 

İlkokuldan bu yana şiirler yazıyorum. Van da birçok dergi ve gazetelerde şiirlerim, denemelerim çıktı. Dağınık olan şiirlerimi toparlamak amaçlı kitap basma ihtiyacı duydum.  

 

İlk kitabınızın ismi nedir ve hangi yılda çıktı. Neler hissetiniz?

 

İlk kitabımın ismi “ESİNTİ” 1999 yılında çıktı. İkinci kitabım “ERDA GÜNCESİ” 2004 yılında çıktı. Ve tabii ki hissettiğim şeyler tarifsiz bir duyguydu… Kolilerden kitaplarımın çıkması, hazine bulmuşum gibi sevindirmişti beni… 

 

Şiir yazmaya başladığınızda aileniz ve çevrenizden nasıl tepkiler aldınız?  

 

Bu sorunuz için çok teşekkür ederim. İlk kez bu soruyla karşılaştım ve benim için çok anlamlı bir soru. Öncelikle belirteyim ki, maalesef edebiyatın bir dalı olan şiir, toplumda hak ettiği yerde değil. Tamamen duyguyu işlemektir şiir. Atom nasıl parçalara bölünüyor ise duyguların da parçalara bölünüp sonra gerisin geri toplanması kadar zor bir uğraştır şiir… Ruh halinizin hassasiyetinden, farkındalığınızın aşırı olmasından, tüm dünya adına kaygı taşıyor olmaktan oluşan bir duygu yoğunluğudur. Oldukça insanidir. Ve ne acıdır ki toplum insani olandan her ne hikmetse uzak durur,  anlamazlıktan gelir, safça bulur... Dolayısıyla şiir de şair de toplumda tam anlamıyla hak ettiği yere gelememiştir…   Diğer yandan bayan olduğum için şiirle ilgileniyor olmam bazı kişilerce hafifsendi ama diğer taraftan ailem dâhil birçok insanın desteğini ve ilgisini aldım. Genel anlamda aldığım tepkiler hep olumlu oldu bu da beni hep onure etmiştir…

 

Ailenizde sizden başka sanatla ilgilenen var mı?  Varsa bu sizden kaynaklanıyor olabilir mi? Sizden cesaret alıp içlerindeki cevheri dışarı çıkarmış olabilirler mi?

 

Ailemin birçok ferdi iyi sanat dostlarıdır… Babamın da birçok şiiri vardır. Evimizin içinde, türkü sesleri, saz sesi eksik olmazdı… Babamın ve annemin Kürtçe atışmalarıyla, Mem û Zin, Melayê Cîzîrî’nin divanları, Mela Ahmedê Bati’nin mevlit sesleriyle büyüdüm. Kardeşlerimden biri müzisyendir. Ailede ressamlar var. Diğer taraftan oğlum da bir müzik sanatçısı olarak büyüyor.  Bu konuda çok şanslı olduğuma inanıyorum. Öncelikle ben ailemdeki bu sanat ruhundan etkilendim, oğlumda benden etkilenmiş olabilir çünkü onun müziğe eğilimini hissettiğim gibi önünü açmaya çalıştım. Şuan Marmara Üniversitesi Müzik bölümünü okuyor… Sanatıyla mutlu olduğunu görüyorum bunun bile bir kazanım olduğuna inanıyorum.  

 

Şiir sizde neyi ifade ediyor?  

 

Bu sorunun cevabı iki kelimeyle bitmez maalesef… Şiir diye başlar sabaha kadar susmam aslında… Kısaca şiir benim için, soğuk bir ırmaktan kana kana su içmeğe benzer… Bahar eşiğinde kelebek misali ölümüne uçmaya benzer… Şiir bende tüm yaşama ve yaşayana duyduğum sevgi, kaygı, endişe ve haykırıştır… Şiir kusamadıklarımdır, gözyaşlarımdır, sevincimdir, bebeğimdir kucağımda salladığım, annemdir kucağında sallandığım… Şiire tarif ben de asla bitmez… Beni susturmazsanız da sonu gelmez…  

 

Şairler genelde duygusal olurlar ve duyguları iş hayatına yansır, Sizin yapmış olduğunuz iş duygusallığı kaldırmayan bir sektör bu dengeyi nasıl koruyorsunuz?

 

İnsanoğlunun beyni sağ ve sol loblardan oluşur. Sağ yanı duygusal işler sol yanı mantıksal işler… Yıllardır tek taraflı işletilmesi gerektiği savunuldu… Sektör, kapital yaşam sol lobun işlevinden yana durdu… Ancak son zamanlarda duygusal zekâ denen bir olgunun farkına vardılar ve bu kez insanların duygusal üretkenliğinden yararlanma gereğini duydular… Bilim adamlarınca her ikisinin beraber işlemesi insan yapısına son derece faydalı… Şunu demek istiyorum, çalıştığım sektörde zekâ, edebi hayatımda da duygu işlenince kendimi daha zinde ve verimli görüyorum… Sadece bazen, ulu orta şiir haykırmanızı, türkü çığırmanızı, dalıp gitmenizi, toprağın kımıldamasına, suya, dağa her an hayret ve hayranlıkla bakmamı çılgınca buluyorlar ancak ben insanım bu özellikler onlarda da var ama işlemeye ya alışık değiller ya da korkuyorlar… Şairlik bir yandan da alışılana başkaldırı değil midir zaten…  

 

Çıkacak olan yeni kitap hakkında ki düşüncelerinizi alabilir miyiz? Ufukta başka kitap çalışmalarınız var mı?  

 

Kadın ve Dize kitabım uzun süredir üzerinde çalıştığım bir şiir kitabıdır. Kadının her türlü sevinç, kaygı, isyan, yalnızlık gibi olgularının ince ince işlendiği bir kitaptır. Kitap başta annem olmak üzere tüm dünya kadınlarına hitaf edilmiştir. Birçok kadının kendi ruh dünyasını ve düşüncelerini bu kitapta bulacağına inanıyorum. Neden böyle bir ihtiyaç diye sorarsanız, bilmiyorum derim… Ya da kadın oluşumdan dizeyi bir karşı cins olarak karşıma alıp kendiliğimden döküldüm derim…   Başka kitap çalışmalarım da var. Sırada bir öykü, ardından bir roman çalışmam olacak.  

 

Sayın Engin, bize zaman ayırıp düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ederiz.  

 

Sevgili Bülten13 ailesi,  aralıksız sekiz yıldır yayım hayatını devam ettiren, bu denli kaliteli ve değerli bilgilerle donatılmış bir dergide yer aldığım ve zaman ayırdığınız için ben teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.  

 

Bülten 13 ailesine yazı ve şiirlerinizle sağlamış olduğunuz katkılardan ötürü bizlerde size teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kısa bir süre önce Bülten 13 ailesine katılan Yazar Leyla Engin'in Kadın ve Dize adlı kitabı çok yakında kitap bayilerin de.

Yorumlar

Yorum Gönder

 

Son Yorumlar

istanbulu Tataroğlu

(Erda Güncesi / Günce - 2004)

Doğa ile ,doğa hareket ve ...

Sukran Cetinkaya

(Bu Sen Değilsin)

Sen ask abidesisin gercekten ...

Nurullah ULUTAŞ

(Bu Sen Değilsin)

Güzel yürekli ...

Aynur Engin

(Bu Sen Değilsin)

Şiirane dökülen ...

Seval serttaş

(Bu Sen Değilsin)

Yıllarca şiir okuyan ve de ...

Tweeter

Facebook

Leyla Mihrinaz Engin: Harf harf hece hece kelime kelime yanmak gerek...

ÇAĞDAŞ MEDYA | Basın | Yayın | Reklamcılık |